Alvorlig mann med helskjegg i dress og slips
SKAL VÆRE TRYGGE: - Lærere og andre som arbeider på skoler, skal være trygge når de er på jobb. Også elevene skal ha det trygt på skolen, sier Christian Haugen, byråd for barnehage og skole.
Bilde: Astri Kamsvåg

Mindre vold og trusler i bergensskolen

Etter fire års arbeid med å redusere vold og trusler mot ansatte i bergensskolen, peker tallene nedover. – Jeg er imponert over arbeidet de ansatte i skolene gjør, sier byråd for barnehage og skole.

Fra 2023 til 2024 har vold og trusler mot ansatte i bergensskolen gått ned, fra rekordhøye 5.197 tilfeller i 2023 til 4.518 i 2024. Dette er en nedgang på 13 prosent. 

Christian Haugen, byråd for barnehage og skole, er svært fornøyd med utviklingen.

- Det er inspirerende å se at satsingen som byrådsavdelingen startet i 2020, har hatt den effekten som vi håpet på. Målet er at denne positive tendensen fortsetter også de neste årene. Lærere og andre som arbeider på skoler, skal være trygge når de er på jobb, sier han. 

- Skolene gjør en kjempejobb for å gjøre skolehverdagen bedre for elevene og arbeidshverdagen bedre for de ansatte, sier skolebyråden.

Det er store forskjeller mellom skolene, der noen skoler hadde svært få tilfeller i 2024, mens andre hadde flere titalls. 

Tallene gjelder fysisk vold, og trusler og trakassering, der enten ansatte eller både ansatte og elever er rammet.

  • 2024: 4.518
  • 2023: 5.197
  • 2022: 3.366
  • 2021: 2.237

Trusler og trakassering handler blant annet om diskriminering/rasisme, mobbing, netthets, personlige trusler, uønsket seksuell oppmerksomhet og verbale trusler.

Fysisk vold inkluderer blant annet holding, kasting av gjenstander, kloring, kniping, lugging, skalling, slåing, sparking, spytting og stikking.

Storsatsing på opplæring av ansatte 

I 2020 lanserte Byrådsavdeling for barnehage og skole en satsing for å redusere vold og trusler for årene 2020-2023. Satsingen handlet blant annet om å etablere en kultur for å melde avvik i alle tilfeller der ansatte ble utsatt for vold og trusler av elever. Dette er én av grunnene til at antallet rapporterte vold- og trusselmeldinger har økt de siste årene.

I tillegg besto satsingen av nytt opplæringsmateriell og verktøy til hjelp i arbeidet med å forebygge, håndtere og følge opp vold og trusler. En kursrekke om hvordan lærere og andre som jobber i skolen, kan arbeide med elever som strever med samspillsvansker og aggresjonsproblematikk, ble obligatorisk for alle som arbeider med elever i bergensskolen. 

Ansatte følges opp mer systematisk

Da satsingen var ferdig i 2024 overtok hver enkelt skole ansvaret for å redusere vold og trusler som del av det systematiske arbeidet for et trygt og godt skolemiljø og et helsefremmende arbeidsmiljø. 

Etter en alvorlig hendelse blir den ansatte fulgt opp av nærmeste leder. Hvilken oppfølging den ansatte får, vurderes ut fra alvorsgrad og individuelle behov. Både alvorlige enkelthendelser og det å stå i belastning over tid kan føre til slitasje og helsetap som kan ende med sykemelding.

Forventer færre sykemeldte på sikt

Byrådet har satt i gang tiltak som kan bidra til å bedre skolemiljøet. Det viktigste tiltaket var å ansette flere miljøarbeidere.

Sykefraværet i grunnskolen i Bergen er blant det høyeste i kommunen.

- Forhåpentligvis vil det høye sykefraværet blant ansatte i bergensskolen etter hvert gå ned, blant annet som resultat av at det blir færre tilfeller av vold og trusler, sier Christian Haugen.

Les mer om: