Melkeplassen barnehage
Melkeplassen barnehage har blitt totalrehabilitert.
Bilde: Etat for utbygging

Byggeprosjekt Melkeplassen barnehage

Melkeplassen barnehage har vært gjennom total rehabilitering av eksisterende bygg. Barnehagen vil gi plass til inntil 53 barn.

Status: Ferdig 

Prosjektbeskrivelse 

Melkeplassen barnehage har vært i dårlig stand og ble besluttet å rehabiliteres.   Bygningen ble bygget i 1940 og ble i 1949 omgjort til barnehage. Bygget har formell vernestatus i henhold til plan- og bygningsloven, og er omfattet av hensynssone “bevaring kulturmiljø (H570)” i gjeldende kommuneplan.

Byrådet vedtok å endre navnet fra Laksevåg til Melkeplassen barnehage i møte 20. juni 2024. 

En tilstandsrapport fra 2015 viser stort behov for oppgradering. Den tidligere planløsningen har vært dårlig med tanke på barnehageformål. Ettersom bygget er vernet er planen å beholde opprinnelig fasadeuttrykk så langt det lar seg gjøre, utføre innvendig totalrehabilitering, samt oppgradere utendørs oppholdsareal. 

Det vil i dette prosjektet tas vare på materiell, løsøre og lekeapparater som kan egne seg for ombruk. Det vil bli ombruk av blant annet møbler, hyller, skap, leker, diverse kjøkkenutstyr og noen av de utvendige lekeapparatene. 

Fakta 

  • Prosjekttype: Rehabilitering ​ 
  • Adresse: Sverre Hjetlands vei 17​
  • Areal: BRA 878 m²​ 
  • Totalentreprenør: Åsane Byggmesterforretning AS 
  • Total investeringsramme: 70,4 millioner kroner.
  • Byggherreombud: Multiconsult AS
  • Fremdrift: Ferdigstilles 2025

Prosjektleder i Etat for utbygging: Rolf Helgesen